Disavow چیست و چگونه انجام می‌شود؟

Disavow چیست و چگونه انجام می شود؟
۴
(۸)

لینک‌های خارجی مهمترین دارایی‌های هر سایت هستند. آن‌ها نقش مهمی در افزایش اعتبار، رتبه و سئو سایت‌ها و  دارند. اما این دارایی‌های ارزشمند گاهی ممکن است به ضرر سایت ما عمل کنند و باعث جریمه شوند. وبمسترها باید همواره سایت خود را تحت نظر داشته باشند و لینک‌های مخرب را شناسایی کنند. در سرچ کنسول گوگل ابزاری برای حذف لینک‌های اسپم وجود دارد. در این مقاله بررسی می‌کنیم که ابزار Disavow چیست و نحوه Disavow کردن بک لینک ها را شرح می‌دهیم.

بیشتر بخوانید :   گوگل پنالتی google penalty و انواع آن

 Disavow چیست و در چه مواردی به کار می رود؟

Disavow کردن بک لینک ها در سرچ کنسول

همان طور که گفتیم لینک‌های خارجی سرمایه‌های سایت شما هستند. یکی از معیارهای گوگل برای تعیین اعتبار یک سایت، میزان و کیفیت لینک‌هایی است که دریافت می‌کند. حال اگر لینک‌هایی که به سایت شما داده می‌شود، اسپم یا بی‌کیفیت باشند چه؟ مسلما این نوع لینک‌ها تاثیر منفی خواهند گذاشت.

یادتان هست که در مورد سئو غیر قانونی یا کلاه سیاه صحبت کردیم؟ یکی از موارد سئو کلاه سیاه، خرید لینک یا تبادل لینک به صورت غیر طبیعی بود. (مثلا دو وب سایت که بیش از حد به هم لینک می‌دهند.)

گوگل روز به روز هوشمندتر می‌شود و این موارد را زودتر تشخیص می‌دهد. مثلا اگر در یک بازه زمانی کوتاه تعداد زیادی لینک خارجی دریافت کنید، غیر طبیعی به نظر می‌رسد و گوگل آن را تشخیص می‌دهد. نتیجه نهایی جریمه شدن و افت رتبه سایت‌تان خواهد بود.

مورد دیگری که ممکن است پیش بیاید این است که دچار سئو منفی شوید. یعنی رقبا سعی ‌کنند با تکنیک‌های تخریبی، رتبه سایت‌تان را پایین بیاورند. مثلا بک لینک‌های اسپم و مخرب یا Link Farm برای‌تان ایجاد کنند.

در هر صورت و به هر علتی که با لینک‌های مخرب مواجه شدید، بهترین کار این است که خودتان برای حذف آن‌ها اقدام کنید. در صورت امکان با مسئولان سایت مربوطه تماس بگیرید و از آن‌ها بخواهید لینک‌ها را حذف کنند.

اگر چنین کاری ممکن نبود، ناچار باید از Disavow Tool گوگل سرچ کنسول استفاده کنیم.

بیشتر بخوانید :   لینک بیلدینگ و انواع لینک سازی

 Disavow کردن بک لینک ها در سرچ کنسول

Disavow Tool در سرچ کنسول

قبل از شروع کار، فهرست لینک‌های خارجی سایت خود را بررسی و لینک‌های اسپم و مخرب را شناسایی کنید. به ویژه اگر در یک فضای رقابتی فعالیت می‌کنید، بررسی مرتب لینک‌ها اهمیت بسیاری دارد. به این ترتیب می‌توانید خود را از خطرات سئو منفی در امان نگه دارید.

پس از این که لینک‌های مخرب را شناسایی کردید، باید فهرستی از آن‌ها تهیه کنید. تهیه این فهرست دقت زیادی می‌طلبد. اگر بر اثر بی‌دقتی لینک‌های مفید خود را وارد این فهرست بکنید، رتبه سایت افت خواهد کرد.

فهرست را به شکل زیر تهیه کنید:

 • فرمت فهرست لینک‌هایی که می‌خواهید Disavow کنید، باید txt و انکدینگ آن UTF-8 باشد.
 • در هر خط یک لینک را قرار دهید.
 • اگر می‌خواهید همه لینک‌هایی که از یک دامنه دریافت کرده‌اید نادیده گرفته شود، از این روش استفاده کنید: Domain:example.com
 • اگر قصد دارید اطلاعات دیگری به غیر از لینک‌ها در فایل اضافه کنید، ابتدای خط را # بگذارید. خطوطی که این گونه شروع شده باشند، نادیده گرفته می‌شوند.

در نهایت این فایل را به گوگل ارائه خواهید داد:

 • وارد صفحه Disavow در سرچ کنسول شوید.
 • سایت مورد نظر را انتخاب کنید.
 • روی گزینه Disavow Links کلیک کنید.
 • روی گزینه Choose File کلیک کنید و فهرستی را که تهیه کرده اید آپلود کنید.

بیشتر بخوانید :   راهنمای کامل بخش Links در سرچ کنسول جدید گوگل

نکات مهم در مورد Disavow کردن بک لینک ها

نکات مهم در مورد Disavow کردن بک لینک ها در سرچ کنسول

حالا که متوجه شدید Disavow چیست هنگام Disavow کردن بک لینک ها در سرچ کنسول نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 • توجه داشته باشید که با آپلود یک فایل جدید، فایل قبلی از بین می‌رود. پس اگر قصد دارید تعدادی لینک جدید را Disavow کنید، باید فایل قبلی را دانلود کنید، لینک‌های جدید را اضافه کنید و مجددا آپلود کنید.
 • فرایند پردازش فایل مدتی طول می‌کشد. گوگل فایلی را که ارسال کرده‌اید در فهرست بررسی قرار می‌دهد و مجددا سایت‌ها و صفحات را بررسی می‌کند. ممکن است این روند چند هفته طول بکشد.
 • لینک‌هایی که Disavow شده باشند، از سرچ کنسول حذف نمی‌شوند. همچنان می‌توانید آن‌ها را ببینید اما تاثیرشان از بین می‌رود.

در این مقاله متوجه شدیم که Disavow چیست و چگونه انجام می‌شود. با توجه به نکاتی که گفته شد، ممکن است Disavow کردن بک لینک ها در سرچ کنسول آسان به نظر برسد. اما شناسایی لینک‌های مخرب و بی اثر کردن آن‌ها کار بسیار حساسی است. اگر دانش و تجربه کافی در این زمینه ندارید، به هیچ وجه برای انجام آن اقدام نکنید. بهتر است این کار را به یک متخصص در حوزه سئو و بهینه‌سازی سایت بسپارید.

قبل از هر چیز، باید بک لینک‌های سایت را بررسی و لینک‌های مخرب را شناسایی کنید. سپس برای Disavow کردن از طریق راهنمایی که در مقاله ارائه کرده‌ایم استفاده کنید.

شناسایی لینک‌های مخرب و بی اثر کردن آن‌ها کار بسیار حساسی است. اگر دانش و تجربه کافی در این زمینه ندارید، به هیچ وجه برای انجام آن اقدام نکنید و این کار را به یک متخصص در حوزه سئو و بهینه‌سازی سایت بسپارید.

به این مطلب امتیاز دهید

روی ستاره ها کلیک کنید تا امتیاز شما ثبت شود

میانگین امتیاز ها ۴ / ۵. تعداد امتیاز ها: ۸

هیچ امتیازی ثبت نشده !

اشتراک گذاری:
زهرا هرمزی هستم. دانش‌آموخته زبان و ادبیات فارسی و پای‌بند به پاسداری و نگهداری از آن. بیش از سه سال است که با تولید محتوای متنی پیراسته و ارائه خدمات تخصصی سئو، در راستای رفع نیاز شرکت‌ها و مخاطبان تلاش می‌کنم.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *