ارتباط سئو و برندسازی چیست؟

ارتباط سئو و برندسازی
۳.۸
(۴)

دقت کرده‌اید این روزها همه چیز به همه چیز ربط دارد!؟ خود من چند وقتی است در مورد ارتباط سئو با موضوعات بسیاری مقاله نوشته‌ام! جذاب‌ترین این ارتباط‌ها به نظرم ارتباط سئو و برندسازی است. ارتباط سئو و برندینگ یک رابطه دو سویه و قدرتمند است که می‌تواند به موفقیت یا شکست یک سازمان منتهی شود. در مورد مفهوم سئو قبلا مفصل صحبت کرده‌ایم. حال باید ببینیم معنای برند و برندسازی چیست و سپس تاثیر سئو بر برندسازی و تاثیر برندسازی بر سئو را بررسی کنیم.

بیشتر بخوانید :   ارتباط بازاریابی محتوا با سئو چیست؟

برندینگ یا برندسازی چیست؟

برند Brand به مارک و نشانی گفته می‌شود که یک سازمان را با آن می‌شناسیم. منظور فقط نام و لوگو نیست، برند هویت یک مجموعه را نشان می‌دهد.

با این توصیف، برندسازی یعنی هویت دادن به یک سازمان. یعنی تصویر و حسی از سازمان در ذهن مخاطب ایجاد کردن. از زمانی که ایده اولیه یک شرکت یا سازمان شکل می‌گیرد و نامی برای آن انتخاب می‌شود ما در حال ساخت یک برند هستیم، حتی اگر خودمان از این فرایند آگاه نباشیم.

برندسازی چیست

در حقیقت چه بخواهیم و چه نخواهیم برند ما ساخته می‌شود. به هر حال مخاطبان تصویری از ما در ذهن دارند و ما را به چیزی می‌شناسند. این مسئله در مورد پرسونال برند یا برند شخصی هم صدق می‌کند. اگر برندتان را خودتان نسازید دیگران آن را برایتان میسازند. مثلا من برنامه‌ای برای این که یک آدم خوش‌خواب فراموشکار شناخته شوم نداشتم! با این حال، اطرافیانم این ویژگی‌ها را مکرر در من دیده‌اند و حالا به بخشی از برند شخصی‌ام تبدیل شده است!

دانش برندینگ با این هدف ایجاد شد که این فرایند را آگاهانه کند. با استفاده از اصول و قواعد این دانش، می‌توانیم برند را خودمان با ویژگی‌هایی که می‌خواهیم خلق کنیم و این برند را به تعداد بیشتری از مردم بشناسانیم. هر چند کار به این راحتی‌ها که گفتم نیست!

برندسازی چگونه انجام می‌شود؟

نظرات مختلفی در مورد برندسازی وجود دارد و مراحل متعددی برای آن ذکر می‌شود. یکی از مشهورترین طبقه‌بندی‌ها را جیم سیگنورلی ارائه داده است و در آن پنج مرحله برای برندسازی در نظر گرفته می‌شود:

  • آگاهی بخشی: کاری کنید که مردم از وجودتان مطلع شوند.
  • درک کردن: کاری کنید که مردم هویت برند شما را درک کنند.
  • اعتماد سازی: کاری کنید که مردم به شما اعتماد کنند.
  • وابسته کردن: کاری کنید که مردم به سازمان، خدمات و محصولات شما وابسته شوند.
  • ارتباط مداوم با مشتری: ارتباط‌تان را با مشتریان حفظ کنید.

روش‌های مختلفی برای انجام این کارها وجود دارد اما من قصد ندارم به تکنیک‌های برندسازی بپردازم. بلکه می‌خواهم ارتباط سئو و برندسازی را بررسی کنم.

ارتباط برندسازی و سئو چیست؟

رسیدیم به بخش هیجان‌انگیز ماجرا! حالا باید ارتباط سئو و برندینگ را تحلیل کنیم. باید بگویم که این دو ارتباط زیبایی دارند و به ویژه در مورد کسب‌وکارهای آنلاین، هیچ وقت نمی‌توان از هم جدایشان کرد.

تاثیر سئو بر برندسازی

در مرحله اول تاثیر سئو بر برندسازی را بررسی می‌کنیم. همان طور که اشاره کردم، پس از این که هویت و شخصیت برندتان برای خودتان مشخص و روشن شد، باید مردم را از وجود آن آگاه کنید. یکی از بهترین راه‌ها برای این کار، استفاده از خدمات سئو یا بهینه‌سازی وب سایت و البته شبکه‌های اجتماعی است.

ارتباط برندسازی و سئو

فرض کنید به تازگی یک فروشگاه آنلاین لوازم بهداشتی و آرایشی راه‌اندازی کرده‌اید. هویت و شخصیت برند را انتخاب کرده‌اید و آن را در نام برند، لوگو، انتخاب رنگ‌ها، طراحی سایت و … به جریان انداخته‌اید. حالا باید مردم را از وجود برندتان آگاه کنید. تبلیغ و آگهی بخشی از ماجرا است. بنرهای تبلیغاتی در سایت‌های مختلف، پیشنهادهای ویژه و تخفیف‌ها، مردم را با فروشگاه آشنا می‌کنند اما هنوز کار مهمتری هست که باید انجام دهید.

مردم چرا به فروشگاه‌های آرایشی و بهداشتی سر می‌زنند؟ به دلیل یک نیاز. مثلا من سی سالگی را رد کرده‌ام و حالا دلهره چروک‌های دور چشم به جانم افتاده! مثل همه شما من هم قبل از هر کاری به گوگل دانا مراجعه می‌کنم و عبارت‌هایی مثل این‌ها را جست‌وجو می‌کنم:

پیشگیری از چروک دور چشم

روش‌های پیشگیری از چروک دور چشم

بهترین روش‌ها برای پیشگیری از چروک دور چشم

و …

اگر سایت فروشگاه شما روی سئوی این عبارت‌ها کار کرده باشد و به رتبه‌های بالا در صفحه نتایج رسیده باشد، من آن را می‌بینم و از وجود برندتان آگاه می‌شوم. این مهمترین تاثیر سئو بر برندسازی است. این جا هنوز بحث فروش مطرح نیست. فقط من متوجه شده‌ام که فروشگاه جدیدی وجود دارد.

حالا احتمال دارد روی لینک وب سایت شما کلیک کنم و مقاله‌ای که ارائه کرده‌اید و مشخصات محصولی که معرفی می‌کنید را بخوانم. طراحی UI و UX وب سایت، نوع و لحن محتوا، رنگ‌آمیزی، عکس‌ها و کلا هر چیز دیگری که در وب سایت‌تان می‌بینم تصویری از برند شما را در ذهنم منعکس می‌کند.

اما نگرانی من سی و چند ساله که فقط چروک دور چشم نیست! حالا دیگر باید به کرم شب هم فکر کنم! باز هم به گوگل عزیز مراجعه می‌کنم و باز هم با وب سایت فروشگاه شما مواجه می‌شوم که مقاله‌ای در مورد لزوم و اهمیت استفاده از کرم شب منتشر کرده است.

متوجه منظورم شدید؟ تاثیر سئو بر برندسازی این است که هر چه روی کلمات کلیدی بیشتری کار کنید و سئو سایت‌تان را بیشتر تقویت کنید، بیشتر در معرض دید مخاطبان هدف قرار می‌گیرید. هر چه بیشتر در معرض دید باشید، افراد بیشتری به سایت شما سر می‌زنند. هر چه بازدیدکننده‌های بیشتری داشته باشید، افراد بیشتری از وجود برندتان آگاه می‌شوند و مسئله به این جا ختم نمی‌شود.

با استفاده از اصول بازاریابی محتوا و سئو، کاربران را دوباره و دوباره به وب سایت خود هدایت می‌کنید و پس از هر بازدید، تعامل یا خرید، جایگاه برند شما در ذهن‌شان بیشتر تثبیت می‌شود.

همین فرایند در مورد بهینه‌سازی شبکه‌های اجتماعی هم صدق می‌کند. حضور پررنگ و موثر در این شبکه‌ها، مردم را از وجود یک برند جدید آگاه می‌کند و تعامل‌ها و پرسش و پاسخ‌ها، جایگاه برند را بیشتر تثبیت می‌کنند.

سئو به کلمات کلیدی محدود نمی‌شود. شما می‌توانید روی بهینه‌سازی تصاویر و سئو محلی نیز کار کنید و برندتان را بیشتر در معرض دید مردم قرار دهید.

بیشتر بخوانید :   بهینه سازی تصاویر سایت

ارتباط سئو و برندسازی

همه می‌دانیم که از نظر گوگل همیشه حق با کاربران است! اگر بتوانید کاربران را راضی نگه دارید، قطعا رضایت گوگل را هم کسب می‌کنید. باید به گوگل ثابت کنید معتبر هستید. این همه لینک‌سازی سیاه و سفید و خاکستری که ما انجام می‌دهیم به خاطر همین است! که به گوگل نشان دهیم معتبریم، دیگران ما را به عنوان مرجع در نظر می‌گیرند و بک لینک‌های زیادی داریم.

 استراتژی لینکسازی را باید همیشه مد نظر داشته باشیم اما راه بهتر و البته سخت‌تری هم برای کسب اعتبار وجود دارد. این جا مسئله تاثیر برندسازی بر سئو مطرح می‌شود. مثالی که معمولا در این مورد می‌زنند دیجی کالا است.

 گوگل چطور برندها را تشخیص می‌دهد؟

برندها در فضای وب سیگنال‌هایی می‌فرستند و موتورهای جست‌وجو آن‌ها را جمع‌آوری می‌کنند. یکی از این سیگنال‌ها تکرار نام یک برند است. منظورم نام برند بدون لینک است و این گزاره، تبلیغ و رپورتاژ را حذف می‌کند. هر چه نام برند شما بیشتر در فضای دیجیتال مطرح شود، بیشتر معتبر می‌شوید.

دیجی کالا را در نظر بگیرید. چقدر آدم‌ها درباره آن حرف می‌زنند؟ چقدر از جشنواره‌ها و پیشنهادهای شگفت‌انگیزش صحبت می‌کنند و تجربه‌های خریدشان را مطرح می‌کنند؟ همین الان من در یک مقاله تخصصی درباره ارتباط سئو و برندسازی چندبار اسم دیجی کالا را بردم!؟ این سیگنال به گوگل نشان می‌دهد برند دیجی کالا برای مردم مهم است. این یک تاثیر برندسازی بر سئو است.

ارتباط سئو برندسازی

سیگنال دیگری که باعث شناسایی برندها می‌شود و ارتباط سئو و برندینگ را روشن‌تر می‌کند، تعداد دفعاتی است که کاربران نام آن‌ها جست‌وجو می‌کنند. این سیگنال به دو صورت در نظر گرفته می‌شود: هم جست‌وجوی نام برند به تنهایی و هم جست‌وجوی نام برند به اضافه کلمه کلیدی. یعنی هم تعداد دفعاتی که نام وبنا سرچ می‌شود اهمیت دارد و هم تعداد دفعاتی که طراحی سایت وبنا سرچ می‌شود.

آخرین سیگنال مهم در مورد ارتباط سئو و برندینگ ، میزان ترافیک مستقیم یا Direct سایت است. ترافیک مستقیم یعنی تعداد کاربرانی که آدرس سایت شما را در مرورگرشان وارد کرده‌اند و به سایت‌تان آمده‌اند. این یعنی سایت به اندازه‌ای برای‌شان مهم است که آدرس آن را حفظ هستند یا ذخیره کرده‌اند.

گوگل مجموع این عوامل را در نظر می‌گیرد و به این نتیجه می‌رسد که مثلا دیجی کالا یک برند است.

وقتی برند تثبیت شود کار سئو راحت‌تر خواهد بود. بیشتر مردم حتی اگر سایتی را در رتبه‌های بالاتر ببینند، ترجیح می‌دهند به برندی که می‌شناسند مراجعه کنند. گوگل این مسئله را تشخیص می‌دهد و رتبه سایت شما را بالاتر می‌برد. پس افزایش نرخ کلیک یا CTR هم یک تاثیر برندسازی بر سئو است.

بیشتر بخوانید :   آیا ساختار url بر سئو سایت تاثیر می‌گذارد؟

نکته پایانی که باید به آن اشاره کنم این است که شباهت و ارتباط سئو و برندسازی بیشتر از این حرف‌ها است. در برندسازی هم مثل سئو شما کنترل کامل را در اختیار ندارید. تمام تکنیک‌ها و ترفندها را به کار می‌برید اما در نهایت روی حس و تصویر ذهنی مردم کنترل کامل ندارید.

همین طور که می‌بینید از هر راهی که می‌رویم، باز هم می‌رسیم به بحث تعادل و تنوع فاکتورها! هم در مبحث سئو و هم در بحث برندینگ باید جامع و فراگیر فکر کنید، از خدمات سئو بهره ببرید، همه فاکتورها را در نظر بگیرید، بهترین تلاش‌تان را بکنید و البته امیدوار باشید!

برندینگ مراحلی دارد که در آن‌ها با استفاده از ابزارهای مختلف، مردم یک برند را می‌شناسند و درک می‌کنند. هدف نهایی جلب اعتماد مشتریان و ایجاد یک ارتباط مداوم با آن‌ها است.

رابطه این دو متقابل است. با سئو می‌توانید برند خود را بیشتر در معرض دید مخاطبان قرار دهید و به آن‌ها معرفی کنید. در مقابل، هر چه مردم بیشتر یک برند را بشناسند، بیشتر درباره آن صحبت می‌کنند و بیشتر نام آن را سرچ می‌کنند. این مسئله باعث بهبود سئو خواهد شد.

به این مطلب امتیاز دهید

روی ستاره ها کلیک کنید تا امتیاز شما ثبت شود

میانگین امتیاز ها ۳.۸ / ۵. تعداد امتیاز ها: ۴

هیچ امتیازی ثبت نشده !

اشتراک گذاری:
زهرا هرمزی هستم. دانش‌آموخته زبان و ادبیات فارسی و پای‌بند به پاسداری و نگهداری از آن. بیش از سه سال است که با تولید محتوای متنی پیراسته و ارائه خدمات تخصصی سئو، در راستای رفع نیاز شرکت‌ها و مخاطبان تلاش می‌کنم.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *