رنک برین (Rank Brain) چیست؟

Rank Brain رنک برین چیست
۳
(۲)

در اواخر سال ۲۰۱۵ بود که گوگل تصمیم گرفت با طراحی سیستم رنک برین Rank Brain در صفحات اینترنتی تغییرات جدیدی را به وجود بیاورد، این تغییرات به قدری خوب و کاربردی بود که کاربران به واسطه آن به نتایج دقیق‌تری در صفحات جستجو می‌رسیدند و این باعث می‌شد گوگل به هدف خود که رضایت کاربران از نتایج جستجو بود نزدیک و نزدیک‌تر شود. اگر می‌خواهید با این سیستم آشنا شوید و سئو وب سایت خود را بهتر کنید، با ما همراه باشید.

رنک برین Rank Brain چیست؟

Rank Brain  یک سیستم هوش مصنوعی به همراه تکنیکهای یادگیری ماشینی است که گوگل برای پردازش هر چه بهتر نتایج جستجو از آن استفاده میکند. در اصل این سیستم با هدف کم کردن حجم کاری الگوریتم مرغ مگس‌خوار از سوی گوگل طراحی شد و اساس کار آن پیدا کردن مرتبط‌ترین و مناسب‌ترین مطالب با موضوعات در خواستی کاربران است.

گاهی کاربران با استفاده از عبارات خاص یا کلمات کلیدی طولانی به دنبال موضوعات مورد نظر خود هستند و  Rank Brain  (رنک برین) با درک مفهوم و معنای جملات به گوگل کمک میکند نزدیکترین و مرتبطترین نتایج را دراختیار کاربران قرار دهد .

بیشتر بخوانید :   معنای واقعی کلمات کلیدی Long tail چیست؟

منظور از هوش مصنوعی و یادگیری ماشین چیست؟

یادگیری ماشین Machine Learning : یادگیری ماشین به تکنیک‌ها و الگوریتم‌هایی گفته می‌شود که جمع‌آوری اطلاعات را به یک کامپیوتر آموزش می‌دهد تا در مواقع لازم از آن‌ها استفاده کند .

هوش مصنوعی Artificial Intelligence : هوش مصنوعی قسمتی از کامپیوتر است که همانند یک انسان هوشمند عمل می کند و به گونه ای طراحی شده است که به صورت خودکار به اطلاعات دسترسی دارد .

رنک برین Rank Brain دقیقا چه کاری انجام می‌دهد؟

Rank Brain در زمان جستجو بر روی عبارات تمرکز و با استفاده از کلمات داخل عبارات، عبارت مورد نظر را تفسیر می‌کند. بعد از تفسیر آن با در نظر گرفتن معیارهای شخصی کاربر مانند سابقه جستجو ، مکان جستجو و … فاکتورهای رتبه‌بندی عبارت جستجوشده را بررسی می‌کند. در نهایت نتایج را در صفحه نتایج جستجو نشان می‌دهد .

به مثال‌های زیر دقت کنید:
خرید اینترنتی کتاب
بهترین سایت‌های خرید کتاب
سفارش اینترنتی کتاب

در هر سه عبارت فوق ما به دنبال سایتی هستیم که بتوانیم به صورت اینترنتی کتاب خریداری کنیم. رنک برین با دیدن این عبارت و تفسیر آن‌ها مرتبط‌ترین سایت‌ها یا به زبان ساده‌تر لیستی از سایتهای فروش کتاب، به صورت اینترنتی، را بعد بررسی رتبه آن‌ها در اختیار ما قرار می‌دهد.

بیشتر بخوانید :   نکات سئو در تولید محتوا

میزان اهمیت Rank Brain چقدر است؟

میزان اهمیت Rank Brain چقدر است؟

همان طور که می‌دانید گوگل برای رتبه‌بندی فاکتور‌های خاصی را در نظر می‌گیرد و از فاکتورهای مهم آن برای رتبه‌بندی، محتوا و بک کلینک هستند. رنک برین Rank Brain بعد از این موارد در درجه سوم از فاکتورهای رتبه‌بندی قرار گرفته است. به گفته متخصصان سئو رنک برین مطمئنا در رتبه سایت‌ها تاثیر مستقیمی خواهد داشت و سایت‌هایی را که تجربه کاربری User Experience ضعیفی دارند هدف قرار می‌دهد پس نسبت به موارد زیر توجه داشته باشید :

  • بالا بودن میزان نرخ بانس ریت یا نرخ فرار صفحات سایت
  • پایین بودن درصد مدت ماندگاری کاربران در سایت
  • پایین بودن نرخ کلیک ( Click Through Rate ) صفحات سایت در نتایج جستجو
  • برندینگ سایت در فضاهای مجازی

گوگل به صورت مداوم در حال به روزرسانی کردن الگوریتم‌های خود است و هر تغییری ممکن است در نحوه ارزیابی و بررسی سایت‌ها به وجود بیاید. پس پیشنهاد می‌کنم مواردی مثل Rank Brain  را در نظر بگیرید، مطمئن‌ترین راه‌ها را برای بهینه‌سازی انتخاب کنید و توجه داشته باشید که بهترین نتیجه از محتوای خوب و کاربردی بدست می‌آید.

گاهی کاربران با استفاده از عبارات خاص یا کلمات کلیدی طولانی به دنبال موضوعات مورد نظر خود هستند و Rank Brain (رنک برین) با درک مفهوم و معنای جملات به گوگل کمک می‌کند نزدیکترین و مرتبط‌ترین نتایج را دراختیار کاربران قرار دهد .

رنک برین وب سایت هایی را که تجربه کاربری ضعیفی دارند، هدف قرار می‌دهد. بنابراین با کاهش نرخ فرار و بالا بردن نرخ کلیک، می‌توانید توجه این الگوریتم را به خود جلب کنید.

به این مطلب امتیاز دهید

روی ستاره ها کلیک کنید تا امتیاز شما ثبت شود

میانگین امتیاز ها ۳ / ۵. تعداد امتیاز ها: ۲

هیچ امتیازی ثبت نشده !

اشتراک گذاری:
زهرا هرمزی هستم. دانش‌آموخته زبان و ادبیات فارسی و پای‌بند به پاسداری و نگهداری از آن. بیش از سه سال است که با تولید محتوای متنی پیراسته و ارائه خدمات تخصصی سئو، در راستای رفع نیاز شرکت‌ها و مخاطبان تلاش می‌کنم.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *