گواهینامه SSL چیست و چه تاثیری بر سئو دارد؟

گواهینامه SSL
۵
(۳)

با توجه به اهمیت امنیت کاربر در نظر گوگل، تهیه گواهینامه SSL از جمله مواردی است که باید در سئو سایت رعایت شود. در اصل SSL همان پروتکلی است که امنیت سایت شما را بالا می‌برد و داشتن آن یکی از راه‌های جلب اعتماد کاربران به سایت شما خواهد بود. با ما همراه باشید تا کمی جزئی‌تر به آن بپردازیم و بررسی کنیم چه الزامی برای داشتن گواهینامه SSL وجود دارد و اصلا SSL چیست؟

 SSL چیست؟

دغدغه کاربران همیشه این بوده است که سایت‌هایی که وارد آن‌ها می شوند چقدر امنیت دارند. مخصوصا زمانی که قرار باشد به صورت اینترنتی مبلغی را به حساب شخص یا شرکتی واریز کنیم همیشه نگران این هستیم که اطلاعات بانکی ما به دست کسی نیفتد.

این مشکل با کمک SSL حل شده است، SSL  ازSecure Socket Layer ( لایه اتصال امن ) برگرفته شده است. SSL  در اصل یک پروتکل امنیتی برای برقراری ارتباطات ایمن میان سرویسدهنده و سرویسگیرنده در اینترنت است و متداول ترین روش رمزگذاری اینترنتی به حساب می آید. سرویس‌دهنده همان سایت و سرویس‌گیرنده کاربر است. در صورتی که بخواهید امنیت سایت خود را به درجه بالایی برسانید نیاز به تهیه گواهینامه SSL دارید.

بیشتر بخوانید :   URL سایت و روش های بهینه سازی آن

گواهینامه SSL چیست؟

گواهینامه، یک مدرک حقوقی و قانونی است که شما با داشتن آن مجاز به انجام کاری خواهید شد که برای آن گواهینامه دریافت کرده‌اید. مثل گواهینامه رانندگی، گواهینامه آرایشگری و ….. ، گواهینامه SSL هم یک مدرک رسمی و معتبر است که توسط چند شرکت معتبر و خاص به وب سایت ها داده می‌شود. هر سایتی که این مدرک را داشته باشد به جای پروتکل HTTP می تواند از پروتکل HTTPS ( پروتکل امن انتقال ابر متن) امن‌ترین پروتکل موجود در اینترنت، استفاده کند و امنیت سایت خود را به درجه بالایی برساند.

چه لزومی برای دریافت گواهینامه SSL وجود دارد؟

امنیت سایت موجب می‌شود تا کاربر در سایت شما حس امنیت داشته باشد و داشتن همین حس باعث می‌شود به شما و سایت شما اعتماد کند. با جلب اعتماد کاربران جزو اولین انتخاب‌های آن‌ها قرار می‌گیرید.

گواهینامه SSL دارای چه اطلاعاتی است ؟

این گواهی دارای اطلاعات شما به عنوان صاحب آن است که این اطلاعات عبارتند از:

  • نام دامنه
  • نام شرکت
  • آدرس
  • شهر و کشور محل اقامت
  • تاریخ انقضاء گواهینامه
    شما با خرید و تهیه یک گواهینامه SSL خیال کاربران را از بابت محفوظ بودن انتقال اطلاعات بین کامپیوتر کاربر و سرور وب سایت راحت می‌کنید. علاوه بر آن اطلاعات کامل خود را در اختیار کاربر قرار می‌دهید.

چطور باید گواهینامه SSL را تهیه کنیم؟

روش تهیه گواهینامه SSL

مثل تمامی گواهینامه‌ها برای دریافت گواهینامه SSL هم نیازمند طی مراحلی هستیم. گواهی SSL دارای دو کلید عمومی ( Public Key ) و کلید اختصاصی ( Private Key ) است که این کلیدها به صورت رمزنگاری‌شده با یگدیگر همکاری می‌کنند. در ابتدا شما برای برقراری ارتباط بین خدمات‌گیرنده (Client)  و خدمات‌دهنده (Server) یک کلید عمومی ایجاد می‌کنید و سپس:

  • کلید عمومی را همراه با یک درخواست گواهینامه، به یکی از شرکت‌های صادرکننده SSL ارسال می‌کنید.
  • شرکت صادر‌کننده مشخصات شما را بررسی و بعد از ارزیابی میزان قابل اعتماد بودن و امنیت سرور شما کلید عمومی را دوباره رمزگذاری می‌کند.
  • بعد از رمزگذاری کردن مجدد، کلید عمومی را برای سرور می‌فرستد تا زمانی که که می‌خواهد اطلاعات خود را انتقال دهد از آن استفاده کند. کلید ارسال‌شده برای سرور همان کلید اختصاصی است.

بیشتر بخوانید :   تکنیک های سئو

از این به بعد رایانه هر کاربری که بخواهد از طریق این پروتکل وارد سایت شود، یک کلید عمومی برای سرور می‌فرستد. Server  با ادغام کردن کلید عمومی و کلید امنیتی خود کلید جدیدی می‌سازد، آن را برای کاربر می فرستد و از این لحظه تمامی اطلاعاتی که رد و بدل می‌شوند با کلید جدید رمزگذاری می‌شوند.

در نظر بگیرید که گوگل اهمیت زیادی به اعتماد کردن کاربران به سایت شما می‌دهد و یکی از روش‌هایی که می‌توانید اعتماد گوگل را به خود جلب کنید و باعث کسب اعتبار یا Authority برای سایت خود شوید، تهیه گواهینامه SSL است.

گواهینامه SSL یک مدرک رسمی و معتبر است که توسط چند شرکت معتبر و خاص به وب سایت ها داده می‌شود. هر سایتی که این مدرک را داشته باشد به جای پروتکل HTTP می تواند از پروتکل HTTPS ( پروتکل امن انتقال ابر متن) استفاده کند و امنیت سایت خود را به درجه بالایی برساند.

این گواهینامه، امنیت اطلاعات کاربران سایت را تضمین می‌کند. امنیت سایت موجب می‌شود تا کاربر در سایت شما حس امنیت داشته باشد و داشتن همین حس باعث می‌شود به شما و سایت شما اعتماد کند. با جلب اعتماد کاربران جزو اولین انتخاب‌های آن‌ها قرار می‌گیرید.

به این مطلب امتیاز دهید

روی ستاره ها کلیک کنید تا امتیاز شما ثبت شود

میانگین امتیاز ها ۵ / ۵. تعداد امتیاز ها: ۳

هیچ امتیازی ثبت نشده !

اشتراک گذاری:
زهرا هرمزی هستم. دانش‌آموخته زبان و ادبیات فارسی و پای‌بند به پاسداری و نگهداری از آن. بیش از سه سال است که با تولید محتوای متنی پیراسته و ارائه خدمات تخصصی سئو، در راستای رفع نیاز شرکت‌ها و مخاطبان تلاش می‌کنم.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *