بک لینک چیست ؟

بک لینک چیست
۵
(۱)

همان طور که قبلا هم اشاره کردیم، یکی از مهمترین فاکتورها در سئو سایت لینک بیلدینگ است. کاری بسیار سخت و زمان‌بر که اگر به درستی انجام شود، می‌تواند رتبه سایت را تا حد زیادی ارتقا دهد. به همین دلیل بخش مهمی از تلاش‌های سئوکارها به بک لینک گرفتن معطوف می‌شود. در این مقاله ابتدا بررسی می‌کنم که بک لینک چیست ، سپس انواع بک لینک ها را معرفی خواهم کرد و به معیارهای تعیین ارزش بک لینک می‌پردازم.

بک لینک چیست ؟

به لینکی که یک سایت از سایت‌های دیگر دریافت می‌کند بک لینک می‌گویند. بک لینک‌ها ارزش را در میان سایت‌های مختلف به جریان می‌اندازند. به همین دلیل فاکتوری به نام ارزش بک لینک هم به وجود آمده است:

معیارهای تعیین ارزش بک لینک چیست ؟

تصور کنید من یک کافی شاپ دارم و برای آن سایتی طراحی کرده‌ام. حالا اگر کسی که وب سایت کافه‌گردی دارد یا یک بلاگر قهوه و نوشیدنی به سایت من لینک بدهند، بک لینک باارزشی دریافت کرده‌ام. اما اگر از سایتی لینک بگیرم که مثلا در زمینه خرید و فروش ملک کار می‌کند، ارزش کمتری به دست آورده‌ام.

پس یکی از مهمترین فاکتورها در مورد ارزش بک لینک، ارتباط موضوعی میان دو سایت است.

حالا تصور کنید یکی از سایت‌های مهم و معتبر گردشگری در مقاله‌ای درباره تهران‌گردی، کافی شاپ من را معرفی کرده و به آن لینک داده است. در این صورت هم یک بک لینک باارزش دریافت کرده‌ام. اما اگر یک سایت ناشناخته بدون محتوا لینک سایت کافی شاپ من را در صفحات خود بگذارد چه اتفاقی می‌افتد؟ این بک لینک ارزش کمتری دارد.

معیارهای تعیین ارزش بک لینک

پس فاکتور مهم دیگری که در مورد بک لینکها مطرح میشود، اعتبار سایتی است که از آن لینک میگیرید.

اگر همان سایت مهم و معتبر گردشگری به جای این که لینک سایت من را در مقاله خود بگذارد، آن را در یکی دیگر از قسمت‌های سایت (مثلا در فوتر) قرار دهد، بک لینک ارزش کمتری برایم خواهد داشت. لینک‌هایی که در فوتر سایت قرار می‌گیرند معمولا در تمامی صفحات نمایش داده می‌شوند و به sitewide معروف هستند. این لینک‌ها ممکن است شبهه خریدنی بودن ایجاد کنند و جریمه در پی داشته باشند. البته شرط و شروط‌هایی در این زمینه وجود دارد که بعدا به آن‌ها اشاره می‌کنم.

پس یکی دیگر از عوامل مهم در تعیین ارزش بک لینک، چگونگی لینک دادن است. لینکی که در میان یک محتوای متنی بلند و باارزش به سایت من داده شود، ارزش بیشتری خواهد داشت.

موارد متعدد دیگری را هم می‌شود ذکر کرد اما فکر می‌کنم تا حدودی متوجه شدیم که مفهوم ارزش بک لینک چیست و چگونه تعیین می‌شود. بعضی از فاکتورها در طول زمان تغییر می‌کنند و بعضی دیگر همیشه ثابت هستند. مثلا مدتی پیش لینک‌هایی که انکر تکست آن‌ها شامل کلمات کلیدی می‌شد موثرتر بودند. این روزها گفته می‌شود که نباید انکر تکست‌ها را بیش از حد بهینه‌سازی کرد و هر چه طبیعی‌تر باشند بهتر است. اما فاکتوری مانند اعتبار سایتی که از آن لینک می‌گیریم، همیشه موثر خواهد بود.

بیشتر بخوانید :   انکر تکست Anchor Text و انواع آن

انواع بک لینک چیست ؟

انواع بک لینک ها

انواع بک لینک ها به چند روش تقسیم‌بندی می‌شوند. قبلا به یکی از تقسیم‌بندی‌ها یعنی بک لینکهای فالو و نوفالو اشاره کردم. در این جا قصد دارم انواع بک لینک‌ها را بر اساس روشی که ایجاد می‌شوند معرفی کنم:

لینک سازی طبیعی

بهترین، باارزش‌ترین و البته کمیاب‌ترین نوع بک لینک، بک لینک طبیعی است. یعنی بک لینک‌هایی که شما برای گرفتن‌شان کاری انجام نمی‌دهید. مثلا من یک مقاله کامل و جامع در مورد موضوع خاصی می‌نویسم یا یک پژوهش دست اول انجام می‌دهم و نتایج آن را در سایت خودم منتشر می‌کنم. شما که می‌خواهید مطلبی درباره همین موضوع بنویسید، به مقاله من لینک می‌دهید. در این صورت من بک لینک باارزشی دریافت کرده‌ام.

گرفتن چنین بک لینکی کار بسیار سختی است. حتی اگر محتوای تازه و مفیدی تولید کرده باشید. فکر می‌کنید دلایل کمیاب بودن این نوع بک لینک چیست ؟

خیلی ساده، دیگران ترجیح می‌دهند به جای لینک دادن به مقالات شما، خودشان مقاله‌ای در این زمینه تولید کنند. کار چندان سختی نیست. کافی است موضوع را بردارند و به زبان خودشان بنویسند! کاری که متاسفانه زیاد انجام می شود. دلیل مهم دیگر این است که شما را نمی‌شناسند. یعنی برای بک لینک گرفتن باید شناخته شوید. برای شناخته شدن باید در رتبه‌های بالای صفحه نتایج باشید. برای داشتن رتبه بالا باید بک لینک داشته باشید! یک دور باطل!

معمولا این نوع بک لینک را در آغاز کار نمی‌توانید بگیرید و باید مدتی از فعالیت‌تان گذشته باشد. با این حال، روش‌هایی وجود دارد که با آن‌ها می‌توانید برای بک لینک‌ها طعمه‌گذاری کنید و شانس‌تان را بک لینک طبیعی گرفتن را بالا ببرید.

بیشتر بخوانید :   Link Bait چیست و چگونه ساخته می‌شود؟

بک لینک‌های پروفایلی

بک لینک های پروفایلی

همان طور که گفته شد، گرفتن بک لینک طبیعی کار دشواری است. نمی‌توانید منتظر بمانید تا سایت‌های دیگر به شما لینک بدهند. باید خودتان دست به کار شوید و لینک بسازید. اما منظور از این نوع بک لینک چیست ؟ منظورمان این است که لینک را در پروفایل شبکه‌های اجتماعی خود قرار دهید.

به این صورت که در شبکه‌های اجتماعی مختلف حساب کاربری ایجاد می‌کنید و لینک وب سایت خود را در آن قرار می‌دهید. این پروفایل‌ها باید فعال باشند و مرتب به روز رسانی شوند.

لینک بیلدینگ وبلاگی

یکی دیگر از روش‌های دریافت بک لینک، وبلاگ نویسی است. می‌توانید وبلاگ بسازید، مرتب در آن محتوا منتشر کنید و لینک سایت خود را، به روشی طبیعی و هوشمندانه در آن جای دهید.

در مورد وبلاگ‌ها یک کار پر ریسک دیگر هم انجام می‌شود و آن ایجاد شبکه‌های وبلاگی PBN و بک لینک گرفتن از آن‌ها است. این شبکه‌ها به احتمال زیاد گوگل پنالتی را در پی خواهند داشت.

لینک سازی در سایت‌های پرسش و پاسخ

شاید بپرسید تاثیر پرسش و پاسخ بر بک لینک چیست ؟ جواب این است که می‌توانید در سایت‌هایی مثل Quora پاسخ پرسش‌ها را بدهید یا سوال مطرح کنید. در این مورد هم ارتباط با لینکی که قرار می‌دهید، با موضوعی که در مورد آن صحبت می‌کنید بسیار مهم است. این روش به تحقیق و مطالعه زیادی نیاز دارد.

لینک سازی در انجمن‌ها و فروم‌ها

این یکی از بهترین روش های لینک سازی است. می‌توانید لینک سایت را در پروفایل یا امضای فروم خود قرار دهید. همچنین می‌توانید در بحث‌های مرتبط با حوزه کاری خودتان شرکت کنید و لینک سایت را قرار دهید. نظراتی که مطرح می‌کنید باید مرتبط و مفید باشند. لینک‌ها را به صورت طبیعی در آن‌ها قرار دهید تا به نظر تبلیغاتی نرسد.

البته بیشتر فروم‌ها و انجمن‌ها لینک‌ها را نوفالو می‌کنند. پس فایده این نوع بک لینک چیست ؟ آن‌ها ساختار لینک‌بیلدینگ سایت‌تان را طبیعی نشان می‌دهند و همچنین ترافیک بیشتری را به سمت‌تان می‌فرستند.

بک لینک گرفتن از HARO

این مورد هم شبیه وب سایت‌های پرسش و پاسخ است. HARO پلتفرمی است که برای خبرنگاران طراحی شده است. ژورنالیست‌ها زمانی که در مورد مسئله‌ای به نظر تخصصی نیاز داشته باشند، به این سایت مراجعه می‌کنند. می‌توانید در این سرویس عضو شوید، به سوالات پاسخ دهید و بک لینک بگیرید. به ویژه اگر در زمینه‌ای تخصص داشته باشید، این روش بسیار مفید خواهد بود.

لینک سازی از طریق نوشتن پست مهمان

لینک سازی از طریق نوشتن پست مهمان

در بعضی از وب سایت‌ها و بلاگ‌ها، امکان نوشتن مقاله به عنوان مهمان وجود دارد. می‌توانید این وبلاگ‌ها را شناسایی کنید، برای‌شان مطلب بنویسید و از آن‌ها بخواهید لینک سایت‌تان را در آن پست قرار دهند. در این صورت هم مخاطبان جدیدی پیدا می‌کنید و هم بک لینک با ارزشی می‌گیرید.

لینک گرفتن از نقد و بررسی‌ها

اینفلوئنسرها را در زمینه کاری خود شناسایی کنید. محصولات یا خدمات خود را به آن‌ها ارائه دهید. از آن‌ها بخواهید که مقاله نقد و بررسی بنویسند و لینک سایت‌تان را هم در آن نقد قرار دهند. این روش در مورد بعضی از کسب‌وکارها بسیار موثر است. مثلا اگر من تولیدکننده لوازم آرایشی و بهداشتی باشم، بک لینک گرفتن از یک بیوتی بلاگر برایم بسیار مفید خواهد بود.

این مورد البته یکی از انواع بک لینک پر هزینه است. یا باید محصولات و خدمات‌تان را به صورت رایگان به آن‌ها عرضه کنید یا بابت هر پست مبلغی را بپردازید. با این حال، نوعی تبلیغ نامحسوس به شمار می‌رود و خطر کمتری از بک لینک‌های تبلیغاتی و خریدنی دارد.

بک لینک گرفتن از مشتریان

این روش در مورد بعضی از کسب‌وکارها بسیار مناسب است. می‌گویم بعضی از کسب‌وکارها چون مشتریان بعضی از تجارت‌ها سایت ندارند یا سایت‌های خوبی ندارند.

مثلا یک پخش‌کننده مواد غذایی، می‌تواند از رستوران‌هایی که مشتری‌اش هستند، اگر سایت داشته باشند، بک لینک بخواهد. در سایت رستوران، نام و لینک وب سایت توزیع‌کننده قرار داده می‌شود. به این ترتیب آن توزیع‌کننده هم بک لینک گرفته است، هم به نوعی تبلیغ کرده است.

ما در وبنا گروپ از این نوع بک لینک هم استفاده می‌کنیم. خوشبختانه کسب‌وکار وبنا طراحی سایت و سئو است پس همه مشتریان‌مان سایت دارند و سایت‌های خوبی هم دارند! به همین دلیل لینک وب سایت ما را در تمامی سایت‌هایی که برای مشتریان طراحی کرده‌ایم می‌توانید ببینید.

بیشتر بخوانید :   بازاریابی سئو چیست؟

مهمترین نکات در مورد ساخت بک لینک چیست ؟

قبل از هر چیز بگذارید بگویم که انواع متعدد دیگری هم برای ساخت و دریافت بک لینک وجود دارد. روش‌هایی مثل خرید لینک، اسپانسرینگ، انتشار مقاله در ویکی پدیا و … . من سعی کردم روش‌هایی را معرفی کنم که کاربردی‌تر باشند و همچنین خطر جریمه و هزینه کمتری داشته باشند.

همین طور که دیدید، بیشتر این روش‌ها به تحقیق، مطالعه و البته صبر زیاد نیاز دارند. اگر در پرسش و پاسخ‌ها شرکت می‌کنید باید اطلاعات کافی داشته باشید. فوت کوزه‌گری پیدا کردن انجمن‌ها و وب سایت‌های مناسب است! جایی که پرمخاطب باشد، لینک‌ها را حذف نکنند و با زمینه کاری‌تان نیز مرتبط باشد.

مهمترین نکات در ساخت بک لینک

در نهایت از هر روشی که استفاده می‌کنید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

  • بهتر است بک لینک را از سایت‌هایی بگیرید که زیاد لینک نمی‌دهند! بک لینک وب سایت‌هایی که لینک‌های خروجی زیادی دارند ارزش کمتری دارد. همچنین ممکن است گوگل را به خرید و فروش لینک مشکوک کند.
  • از هر دو نوع فالو و نوفالو استفاده کنید تا ساختار لینک بیلدینگ طبیعی به نظر برسد.
  • انواع انکر تکست‌ها را به کار ببرید. با کلمه کلیدی، با مترادف‌های کلمه کلیدی، کلمه کلیدی به اضافه برند، با جمله، با عبارت، لینک naked و … . همیشه تاکید را بر طبیعی بودن بگذارید.
  • در قسمت نظرات وبلاگ‌ها لینک نگذارید که اسپم می‌شود!
  • لینک‌های رقبای قدرتمند و موفق‌تان را تحلیل کنید.
  • صبور باشید! اگر می‌بینید تلاش‌هایتان جواب نمی‌دهد، سریع به دنبال خرید لینک نروید! مدتی طول می‌کشد تا نتیجه لینک‌هایی که ساخته‌اید را ببینید.

لازم است باز هم روی این نکته مهم تاکید کنم که هیچ قطعیتی وجود ندارد! هیچ دستورالعمل واضح و روشنی موجود نیست! روشی که شما از آن نتیجه نمی‌گیرید ممکن است برای وب سایت دیگری موثر واقع شده باشد. به همین دلیل در دنیای سئو این همه نظرات متفاوت می‌بینید. هر کس از نگاه و تجربه خودش صحبت می‌کند.

تا این جا متوجه شدیم بک لینک چیست و با بعضی از مهمترین انواع بک لینک هم آشنا شدیم. از روش‌هایی که پنالتی و جریمه قطعی در پی دارند پرهیز کنید و روش‌های دیگر را امتحان کنید. روشی را پیدا کنید که بیشترین اثر را بر رتبه سایت‌تان می‌گذارد و تجربیات‌تان را با ما هم به اشتراک بگذارید.

بک لینک‌ها ارزش را میان سایت‌های مختلف به جریان می‌اندازند اما بعضی از آن‌ها اثرگذاری بیشتری دارند. ارتباط موضوعی میان دو سایت، اعتبار وب سایتی که از آن لینک می‌گیرید، نوع لینک و محل قرارگیری آن و ... در میزان اثرگذاری بک لینک موثر هستند.

بک لینک‌ها انواع متنوعی دارند و شیوه ساخت‌شان با هم تفاوت دارد. برای نمونه می‌توان به بک لینک‌های وبلاگی، بک لینک‌های فرومی، پست مهمان و ... اشاره کرد.

به این مطلب امتیاز دهید

روی ستاره ها کلیک کنید تا امتیاز شما ثبت شود

میانگین امتیاز ها ۵ / ۵. تعداد امتیاز ها: ۱

هیچ امتیازی ثبت نشده !

اشتراک گذاری:
زهرا هرمزی هستم. دانش‌آموخته زبان و ادبیات فارسی و پای‌بند به پاسداری و نگهداری از آن. بیش از سه سال است که با تولید محتوای متنی پیراسته و ارائه خدمات تخصصی سئو، در راستای رفع نیاز شرکت‌ها و مخاطبان تلاش می‌کنم.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *